3Havalimanı Tamamlanacağı Zaman Nelere Sahip Olacak? | İstanbul Havalimanı

3havalimanı için hazırlanan plana göre 4 fazda tamamlanacağı öngörülmektedir. İGA üst yöneticileri tarafından yapılan açıklamalara göre şubat 2018 yılında ilk fazın tamamlanması öngörülen 3havalimanı, ilk faz tamamlanması ile birlikte 90 milyon yolcu kapasitesi olan ana terminal binası, bir adet ana hava trafik kontrol kulesi, 2 adet Kuzey ve Güney doğrultuda 60 metre genişliğinde olan A380 tipi uçakların rahat bir şekilde inebileceği donanımda 3.75 Km ve 4.1 kilometre’lik pist yapılacaktır.

114 adedi ana terminale yaklaşacak şekilde olup toplam da 347 adet uçak park alanı yapılacaktır. Bunun yanı sıra hangar, kargo/anrepo, catering ve yer hizmetleri sağlayan havaalanı destek tesisleri ile 18 bin araç kapasiteli kapalı otopark alanı bulunacaktır.

3havalimanı

3havalimanı

Birinci fazın tamamlanması ile birlikte ikinci faz çalışmalarında Kuzey-Güney doğrultusunda üçüncü bir pist daha yapılacağı biliniyor. Yıllık yolcu sayısı 80 milyona ulaştığı vakit yatırımlar başlanarak Faz 2’ye geçileceği belirtildi.

İnşaat tüm hızı ile devam ederken, Başbakan Binali Yıldırım tarafından havadan incelendi. %61’i tamamlanan 3.havalimanı, tamamlandığında Türkiye’yi dünyanın en önemli havacılık merkezlerinden biri haline getirecek. Havalimanının ana terminal binasının kaba inşaatı yıl son sonuna kadar bitirilmesi planlanmaktadır.

3.havalimanı

3havalimanı hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevabını 3havalimanı.com üzerinden kolayca öğrenebilirsiniz. 3havalimanı hakkında son dakika haberlerinin tamamı sitemizde mevcuttur.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir