3. havalimanı Projesinde 9 Ülkeden 466 Yabancı İşçi Çalışıyor | İstanbul Havalimanı

Uluslar arası hava taşımacılığına yeni bir düzen ve soluk getirecek olan İstanbul 3.havalimanı, henüz inşaat aşamasında iken farklı ülkelerden vatandaşların buluşma noktası olduğu görülüyor. 3.havalimanı inşaatında halen 9 farklı ülkeden toplam da 466 yabancı işçi aktif olarak çalışıyor. 29 Ekim 2018 yılında açılması planlanan İstanbul 3.havalimanı, açılışı için gün sayıyor. İnşaat alanında her gün on binlerce yerli ve yabancıdan oluşan işçiler geceyi gündüze katarak projede bir aksama meydana gelmemesi için ter dökmektedir.

Habertürk gazetesinden Gökhan Artan’ın yapmış olduğu habere göre; 3.havalimanı inşaatında şuan da 31 bin çalışan işçi bulunuyor. Henüz inşaat halindeyken istihdam sağlayan 3.havalimanında şuan da 8 binden fazla da iş makinesi bulunmaktadır. Bu sayı ilerleyen günlerde ciddi bir artış gösterebilir.

3.havalimanı

3.havalimanı

3.Havalimanı’nda Çalışan Yabancı İşçiler

3.havalimanı tamamlanması ile birlikte doğrudan ve dolaylı yollardan toplam da 225 bin kişiye istihdam sağlanması öngörülmektedir. Dev proje olan 3.havalimanı projesinde 9 farklı ülkeden 466 yabancı işçi görev almaktadır. İçlerinde beyaz ve mavi yakalılar da bulunan 466 yabancı işçi, Bosna Hersek, Vietnam, Pakistan, Gürcistan, İngiltere, Malezya, Fransa, Afganistan ve Nepal gibi ülkelerin vatandaşı olup dünyanın en büyüğü olacak havalimanı projesinde olmaktan gurur duyduklarını söylüyor.

İGA Havalimanları inşaatı üst yöneticisi olan Yusuf Akçayoğlu, Habertürk’e yapmış olduğu açıklama da mega projenin son hızla çalışmaları sürdürülürken, pek çok ülkeden birçok çalışan bulunduğunu söylemektedir. Fransa dan ve Malezya dan mühendis arkadaşlarımız bulunur. Pakistan, Vietnam, Nepal’den de çalışanlarımız bulunuyor. 31 bin kişi içerisinde bulunan 466 yabancı çalışanlarımız yüzde 1 civarında bir rakama denk gelmektedir. Dünyanın her yerinden insanlara istihdam sağlıyoruz. Dünyanın  en büyük ekipman parkına sahibiz. Türkiye’deki kaynakların tamamını kullandık.

3. havalimanı Projesinde 9 Ülkeden 466 Yabancı İşçi Çalışıyor

3. havalimanı Projesinde 9 Ülkeden 466 Yabancı İşçi Çalışıyor

Bayram günlerinde de kesintisiz bir şekilde 3.havalimanının çalışmalarının sürdürüleceğini açıklayan Yusuf Akçayoğlu, 29 Ekim 2018 tarihinde biteceğini belirtmiştir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir