3.Havalimanı İçin 10 Bin 'Sözde' Yolcu İle 200 Senaryo Denenecek | İstanbul Havalimanı

İGA İcra Kurulu başkanı Hüseyin Keskin, 3.havalimanı 29 Ekim 2018’de planlanan görkemli açılışı için 200 farklı senaryo üzerinde çalıştıklarını belirtti. 29 Ekim öncesinde üniversite öğrencilerinden ve kast şirketlerinden sağlanan söz de 10 bin yolcu ile uçuş aşamasına kadar ilk denemeler kusursuz bir şekilde gerçekleştirilecek. 3.havalimanı için Hüseyin Keskin, ilk denemede kast ajansının 3 bin sözde yolcu göndereceğini açıklamıştır.

Hüseyin Keskin, 3.Havalimanı için 10 bin ‘sözde’ yolcu ile 200 senaryo denenecek ve açılışa 24 saat kala tüm eksiklikler giderilecektir. En üst teknoloji güvenlik sistemleri kurulacak olan 3.havalimanı, dünyanın en iyi havalimanı olacak” açıklamalarında bulundu.

Dünyanın en iyi ve en büyük havalimanı olma hedefi ile duraksamadan 7/24 kesintisiz bir şekilde çalışmaları sürdürülen 3.havalimanı, 24 saat içerisinde hiçbir aksaklık yaşanmadan faaliyete geçmesi için oldukça ciddi kapsam da bir hazırlık sürecine girilmiştir. İstanbul Grand Airport (İGA) Havalimanı icra kurulu başkanı Hüseyin Keskin, 3.havalimanı için haziran ayından bu yana tam 50 toplantı yaptıklarını belirtirken, aynı zaman da 3.Havalimanının açılması için operasyonel hazırlık ve havaalanı transferi başlattıklarını açıkladı. Tüm bunları ilk kez Hürriyet’e anlatan Keskin, 3.havalimanının açılışı ve sonrası için oldukça ciddi bir çalışma içerisinde bulunduklarını dile getirmiştir.

3.HAVALİMANI İÇİN 10 BİN ‘SÖZDE’ YOLCU İLE 200 SENARYO DENENECEK

3.HAVALİMANI İÇİN 10 BİN ‘SÖZDE’ YOLCU İLE 200 SENARYO DENENECEK

“Hürriyet Gazetesi ve Hüseyin Keskin”

Hürriyet gazetesi muhabirlerinden olan Elif Ergu’nun yapmış olduğu habere göre TAV’dan transfer olarak İGA’ya gelen Hüseyin Keskin,  “3.havalimanı dünyada bu gününe kadar en kapsamlı havalimanı taşınması olacak. Bundan önceki tüm havalimanı taşınmalarını tek tek inceliyoruz. O  çalışmalardaki tüm eksikleri gideriyoruz. Bu operasyonda çalışan uzman kişileri de kadromuza kattık” dediğini haber olarak sunmaktadır.

İstanbul 3.havalimanı inşaatı hızla ilerliyor. Siz de ilk günler için pek çok  çalışmalar yapmaya başladınız. Neler yapıyorsunuz? Sorusuna cevap vere Hüseyin Keskin, “Haziran ayından beri tüm çözüm ortaklarımız ile birlikte toplam da 50’nin üzerinde toplantı yaptık. İlk kez 70 milyonluk bir havalimanı her şeyi ile birlikte  45 kilometrelik bir uzaklığa taşınacak. Operasyonel olarak bakıldığı zaman oldukça titiz bir çalışma gerektiren transfer işlemi için biz de ORAT’ı başlattık” dedi.

Daha sonra nedir bu ORAT? İnşaatın hızla bitmesi havalimanının hemen çalışabileceği anlamına gelmiyor değil mi? Sorusuna cevap veren Keskin, “İnşaatın havalimanına dönüşme sürecindeki disipline ORAT deniliyor. Operasyonel olarak 3.havalimanının hazır hale gelmesi için tüm sistemlerin hazır olması, testlerin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi ve tümü ile birlikte çalışabiliyor olması gerekiyor. 200 kadar paydaşımız bulunuyor. Bunların tamamı birbirlerini iyi tanıyacak, sistemlerini oturtacak ve hep birlikte çalışacaklar” açıklamalarını dile getirmiştir.

3.havalimanı için oldukça kapsamlı bir hazırlık içerisinde olan yetkililer, dünyanın en iyi ve en büyük havalimanının yapım sürecini ve yapılacakları bu şekilde anlatmıştır. 3.havalimanı hizmete 4 etaptan oluşacak şekilde girecektir. İlk etapta 90 milyon yolcu kapasitesi ile başlayacak olan 3.havalimanı, tüm etapları bitmesi ile birlikte 200 milyon yolcu kapasitesine sahip olacaktır.

huseyin-keskin-iga

huseyin-keskin-iga

“THY 3 günde Taşınacak”

THY tarifesinin tamamlanması bir gün olamıyor. Tüm uçakların kalkması zaten 3 günü buluyor. Yalnızca THY taşınması 3 gün sürüyor. Tüm kalkışlar Atatürk havalimanından olup inişler ise İGA’ya yapılacaktır.

3.Havalimanı Güvenliği İçin Neler Yapılıyor?

En iyi en ileri teknolojinin kullanılacağı dünyanın en iyi havalimanı olan 3.havalimanında ileri teknoloji havaalanında emniyetli bir yerdeyim hissi sunacaktır. Toplam da 8 bin kamera yerleştirilecektir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir